Araba Kullanmayı Öğrenmek İsteyenlere İpuçları

Araba Kullanmayı Öğrenmek İsteyenlere İpuçları

İkinci el otomobil mi, sıfır mı, otomatik vites mi düz vites mi derken güvenli sürüş için her sürücünün donanımlı ve eğitimli olması gerektiğini unutuyoruz. Bu nedenle ikinciyeni.com olarak, araba kullanmayı öğrenenlere hem cesaret veren hem de izlenecek adımları açıklayan minik ipuçları sunmak gerektiğine inanıyoruz.

Araba kullanmak, kadın, erkek, genç, yaşlı herkes için önemli bir ihtiyaçtır. Özellikle de toplu taşıma alt yapısının yetersiz kaldığı yerlerde araç kullanabiliyor olmak, büyük kolaylık, konfor kaynağı ve hepsinden önemlisi ihtiyaçtır. Söz konusu düşüncelerle ve elbette araba kullanacak olmanın verdiği müthiş heyecanla hemen her vatandaş 18 yaşına girer girmez ehliyet sahibi olmak, aktif bir biçimde araç kullanabilir hale gelmek istiyor.

“Araba kullanmak zor mu?” sorusu aklınızdan geçiyorsa ya da  “Araba kullanmak istiyorum ama korkuyorum” düşüncesine sahipseniz merak etmeyin. Araba kullanmanın püf noktalarını öğrenip trafik kurallarına uyan iyi bir sürücü olursanız araba kullanmak, hayatınızın en keyifli şeylerinden birine dönüşebilir.

Kimlere iyi şoför denir?

Trafiğin stres yaratan baskısını atlatmak ve alışkın olmadığımız bir mekanizmanın temel motor beceri haline gelmesi biraz zaman alabilir. Bu yüzden araba kullanmaya yeni başlayanların ve araba kullanmayı öğrenmek isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken birkaç ipucu var. İşte onlar:

 • Araba kullanmak doğuştan gelen bir yetenek değildir. Tamamen bebeklikteki el-zihin koordinasyonunu kaşık tutmak, suyu dökmeden içebilmek üzere geliştirmekle aynı öğrenme alışkanlığına dayanır. Çocuk gelişimi uzmanları, bu öğrenme pratiğine “motor becerilerin geliştirilmesi” adını verirler.
 • Araba kullanmayı öğrenmek isteyen herkes bunu, kısa bir zamanda gerekli pratiklerle ve bol tekrarla öğrenebilir.
 • Araba kullanmayı en doğru şekilde ve en kısa sürede öğrenmenin ilk yolu, direksiyon dersi almaktır. Eğer çevrenizde size araba kullanmayı öğretecek kimse yoksa direksiyon dersi veren kurum ve özel eğitmenlerden destek alabilirsiniz.
 • Direksiyon kullanmanın en önemli ayağı, trafiğe hakim olabilmektir. Çünkü araba kullanmak, sadece sizinle ilgili değil; sizin de dahil olduğunuz bir trafik akışı ile ilgilidir. Öyleyse trafik işaretlerini ve kurallarını çok iyi öğrenmiş olmalısınız. Bunun için de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve size ehliyet kursunuzda verilen kitapçığı gerçekten çok iyi çalışmalısınız.

Yokuşta araba nasıl kaldırılır ve vites değişimi neye göre yapılır? 

 • Güvenli araç kullanma konusunu asla hafife almayın. Direksiyon hakimiyetini öğrenmeden önce kış lastiği nedir, emniyet kemeri gerçekten işe yarar mı, çocuklar neden arka koltukta oturmalı, sinyalleri doğru anda ve doğru yöne vermenin önemi gibi konuları araştırın. Öğrendikçe kendinize güveniniz artacaktır.
 • Hoşgörü ve empati kavramlarını direksiyon dersi almadan önce gözden geçirin. Sürücülerin hepsi trafikte araçlarının başında olmadıkları her an birer yayadır. Direksiyonun başına oturduğunuzda, yayaların sürücülerden beklentilerinizi unutmayın ve buna göre davranın.
 • İlk direksiyon derslerinizi mümkünse kendi aracınızda alın. Bu, aracınızın sinyal, işaret ve diğer ekipmanlarını tanımanıza, onlara alışmanıza yardım eder. Böylece kendinize güveniniz biraz daha artar.
 • Trafikte size korna çalan, acele etmenizi bekleyen sürücülerden etkilenmeyin. Yapmanız gereken işlemlere sırasıyla uyun. Bir süre sonra, bugün yavaş bir biçimde sıraladığınız bu karmaşık görünen işler, sizin için de düşünmeden yapılan bir el alışkanlığı haline gelecektir.
 • Yeni araç kullanmaya başladıysanız şehirler arası yolcuklara çıkmamaya özen gösterin. Çıkarsanız da sağ şeritten ve verilen hız limitlerine uyarak ilerleyin. Unutmayın, şehirler arası yollarda çok hızlı gitmek kadar çok yavaş gitmek de tehlikeli olabilir.
 • Yollardaki trafik levhalarına dikkat edin. Emniyet kemerinizi kısa ve uzun mesafelerde mutlaka takın.

Emniyet kemeri nasıl hayat kurtarır?

 • Dikiz aynası sadece arkanızdaki araçları gösterir. Bu yüzden sağ ve sol taraftaki aynaları da etkili bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle şerit değiştirirken!
 • Araç takip mesafesine uymama, en çok yapılan sürücü hatalarından biridir. Siz bunu yapmayın. Onun yerine “88-89 kuralı” denen şeyi uygulayın: Önünüzdeki araç, herhangi bir noktadan çıktığı anda normal bir tempoyla 88’den 89’a kadar sayın. Bu yaklaşık 2 saniyelik bir süredir. Bu süre sonunda aracınız, önünüzdeki aracın çıkış noktasına varıyorsa takip mesafesini koruduğunuzu anlayabilirsiniz. O noktaya daha önceden ulaştıysanız yavaşlamalısınız.

Trafik kazalarına neden olan belli başlı sürücü hataları neler?

Araba park etmenin püf noktaları neler?

Yeni Başlayanlar İçin En İyisi Otomatik Vites 

Araba kullanmaya yeni başladıysanız ve kendinize bu konuda çok fazla güvenemiyor, sürekli endişe içinde kalıyorsanız özellikle şehir içi kullanım için otomatik vites araba kullanmak sizin için daha uygundur.

Otomatik vites çeşitleri nelerdir?

Sıfır araçlara göre çok daha ekonomik olan ikinci el otomatik vites arabalarla düz vites otomobilleri, ikinciyeni.com’un online açık artırmalarına katılarak satın alabilirsiniz. ikinciyeni.com’da satılan cazip fiyatlı ikinci el otomobiller, vites, renk, marka ve model çeşitliliği ile geniş bir yelpazeye sahip. Üstelik tüm araçlar TÜV SÜD ekspertiz raporlarına da sahip.

Şu anda ikinciyeni.com’da hangi otomobiller açık artırma ile satışta, inceleyin.