Açık Artırma İle İkinci El Otomobil Almanın Keyfi

Açık Artırma İle İkinci El Otomobil Almanın Keyfi

Açık Artırma ile İkinci El Otomobil Almanın Keyfi

Daha çok sanat eserleri için yapılan çok havalı müzayedeleri çağrıştıran açık artırma sistemi ile herhangi bir şey satın almanın keyfi bir başkadır. Almak istediğiniz bir ikinci el otomobili kafanızda fiyat performans optimizasyonu yaparak, açık artırmanın sunduğu adrenalini yaşayarak üstüne bir de avantajlı bir fiyatla almak ise büyük bir keyif sunar. Çünkü işin içine kazanma heyecanı, verilen fiyatların stratejisini hesaplamak, daha yükseği verilecek mi beklemek gibi detaylar girer. İkinci el otomobil almak isteyenler için de çok trend bir satın alma yöntemi haline gelen online ikinci el otomobil satışında açık artırma yöntemi güvenilir sistemler üzerinde yapıldığında çok keyifli ve avantajlı bir seçenek. Anadolu Grubu ve Çelik Motor güvencesiyle online bir platformda ikinci el satışını açık artırma yöntemiyle sunan ikinciyeni.com olarak, çok merak edilen “açık artırma ile otomobil almak güvenli mi”, “internetten ikinci el araba almak riskli mi”, “açık artırma nedir”, “neden avantajlıdır” sorularını yanıtlamak istiyoruz.

Açık Artırma ile Online İkinci El Otomobil Almak İçin Her Site Güvenilir mi?

2000’lerin başlarında sistemli olarak yaygınlaşmaya başlayan internetten alışveriş ya da e-ticaret, hızlı, pratik, konforlu alışveriş imkanıyla müthiş bir kullanıcı deneyimiyle bizleri tanıştırdı. Ancak her dükkanın, her mağazanın güvenilir olmayacağı gibi her online sistem, her internet sitesi maalesef online alışveriş için yeterince güvenli olmayabilir. Bu nedenle online otomobil satın alma konusunda satın alma işlemini yapacağınız sitenin hangi şirkete ait olduğunu, ekspertiz raporu sunup sunamadığını, iade garantisi verip vermediğini ve ödeme sekmesinin güvenilirliğini sorgulamanız önerilir.

Açık Artırma ile Araba Almanın Süreçleri

Yukarıda bahsedilen güvenlik şartlarına dikkat ettikten sonra açık artırmaya katılacağınız içinize sinen bir internet sitesine karar vermişsiniz demektir. Öncelikle bu internet sitesine üye olmanız gerekecektir. Buraya gireceğiniz bilgiler tamamen gerçek olmalıdır. Bir araba almanız durumunda noter gibi yasal işlemlerde bu bilgileriniz kullanılacaktır. Siteye üyelik genelde ücretsiz olur. Üye olduktan sonra arabaları araştırın. Bütçe ve beklentinize uygun bir araba mutlaka bulacaksınızdır. Aradığınız arabayı bulduktan sonra asıl heyecanlı kısma geldiniz. Şimdi açık artırma zamanı. Uygun bir teklif belirleyin ve açık artırmaya katılın. Genelde artırabileceğiniz bir minimum ve maksimum aralık olur. Açık artırmanın bir süresi vardır. Teklif verdikten sonra sizden yüksek veren bir teklif yok ise bu sürenin bitmesini beklemelisiniz. Bu arada genelde tekliflerin ve açık artırmanın gerçekçi olması, yalandan teklifler verilmemesi için siteler kartınızdan belli bir miktara bloke koyarlar. Bunda korkulacak bir durum yoktur. Açık artırma sonunda siz kazanamazsanız, bu para size geri iade edilir. Edilmesi gerekir. Kazanırsanız arabanızın fiyatından söz konusu bloke edilen tutar düşer.

Araba Anlatılan Gibi Çıkmadı, Ne Yapacağım?Böyle bir durumda arabanızın belli bir süre içerisinde iade edilebilme hakkı vardır. Bu süreyi geçirmeden ve size sunulan görsel ya da ekspertiz raporundan farklı olan kısımları açıkça belirterek iade başvurusu yapmanız gerekir. Başka bir seçenek ise değer düşürülmesidir. Site ile iletişime geçerek arabanın söylenen değerden aşağı olduğunu kanıtlayarak para iadesi alabilme şansınız da vardır. Genelde arabanın iade edilmesi daha kolay bir seçenek olarak tercih edilir.

İkinci El Otomobil Almak Üzere Bir Açık Artırmaya Katılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle söz konusu internet sitesinin güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Güvenli bir site bulduktan sonra açık artırma süreçlerini incelemelisiniz. Ekspertiz raporlarının olup olmadığına, iade hakkının olup olmadığına ve iade süresinin hangi şartlarla sunulduğuna, kaç gün olduğuna, açık artırmaya girerken bloke edilen para miktarına ve bu paranın hangi durumlarda geri iade edilmediğine, açık artırmadan sonraki yasal işlemlerin adımlarına ve sürelerine, kredi ile satın alıp alamayacağınıza, arabanın size mi gönderileceğine yoksa sizin mi gidip almak zorunda olduğunuza bakmalısınız.