2. El Arabada Değiştirilen ve Boyanan Kaporta Parçaları Sorun mudur?

2. El Arabada Değiştirilen ve Boyanan Kaporta Parçaları Sorun mudur?

“2. el arabada değişen parça nasıl anlaşılır?” sorusu, ikinci el araç alırken en çok merak edilen konulardan biridir. Evet, hem de en az “2. el araba fiyatları ne zaman düşer?” sorusu kadar. Üstelik bir de arabanın boyanıp boyanmadığı sorusu akla düştüğünde alıcılarda büyük bir tedirginlik başlar. Bu tedirginliğin sebebi de “Araç boyandıysa ve kaporta parçaları değiştirildiyse kesin çok büyük bir kaza geçirmiştir.” fikridir.

Arabanın km’si ile oynandığı nasıl anlaşılır?

İkinci el kaporta parçaları değiştirilirse ne olur, boyalı parça nasıl anlaşılır, tüm sorularınızı cevaplayacağız. Başlayalım:

Bakım, Boyama ve Hasar Onarım Teknolojilerinde Gelişme

Yetkili servislerde ustalar, kaza geçirmiş araçları teknolojik cihazlarla eski hallerine gayet başarılı bir şekilde getirebiliyorlar. Ayrıca Türkiye’de yol şartlarını ve kaza oranlarını düşününce 2-3 yaşındaki birçok arabanın büyük olmasa da ufak tefek kaza geçirmiş olma ihtimalinin de oldukça yüksek olduğu bir gerçek. Üstelik sadece boya değişim işlemlerinde değil; motor performansı, elektronik aksam arızaları, enjektör püskürtme değerleri gibi alanlarda da bu teknolojik çözümler çok iyi sonuçlar veriyor.

En çok yapılan sürücü hataları neler?

Önemli Nokta: Kalite

Hafif kazalar nedeniyle çizilme ya da kaporta parçalarında hasar oluşması durumunda önemli olan araç boyama ve değişim işlemlerinin kaliteli bir şekilde yapılıyor olması. Araba boyasında ise görsellik elbette daha ön planda. Pürüzlerin, toz kalıntılarının ve ton farkının olmaması gerekir. Bir arabanın boyanmış olduğu, sadece uzmanlar tarafından ve araçta boya olduğunu anlayan cihazlarla anlaşılıyorsa o araba kaliteli bir boya işlemi geçirmiştir diyebiliriz.

Arabada pasta cila işlemi nedir, nasıl yapılır?

Boyasız Ama Arızalı İkinci El Araba mı, Boyalı Ama Arızasız İkinci El Araba mı?

2.el araba alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de elbette aracın nasıl kullanıldığı ve hasarlı olup olmadığıdır. Fakat dış görünüş çoğu durumda yanıltıcı olduğu gibi ikinci el oto alışverişinde de çoğunlukla insanları hatalı karar vermeye sevk edebiliyor. Ufak tefek çiziği olan bir aracın mekanik aksamları daha iyi olabilir. Ya da bu aracın boyası ve bakımı servislerde yaptırılmamış olabilir. Başka bir aracın boyası çok iyi ama mekanik arızası ya da başka masraf çıkaracak sorunları olabilir. Bu durumda illa “Boyası kötüyse araç kötüdür, güvenilmez” demek yanlış olacaktır. İkinci el araba karşılaştırmasında çıkacak masraflara ve daha çok güvence verilen parçaya göre değerlendirme yapmak gerekir. Bu durum, parça değişimi için de geçerli elbette.

“İkinci el arabada değişen parça nasıl anlaşılır?” sorusunun en sağlıklı cevabı ekspertiz raporuna bakmaktır. Parçalarda orijinal logo bulunup bulunmadığına, kaputta ve kapı içlerinde silikon dolguların olup olmadığına bakmak gibi yöntemler elbette mevcut. Ancak uzmanların değerlendirmesiyle elinizde güvenilir veriler olmasını istiyorsanız ekspertiz raporu olmayan ikinci el otomobil satın almamalısınız.

ikinciyeni.com’da satışa sunulan tüm ikinci el otomobiller bağımsız ve tarafsız bir ekspertiz firması olan TÜV SÜD çıkışlı ekspertiz raporlarına sahip. Araçların kaporta boyasından motoruna, tüm kısımları hakkında detaylı ve güvenilir bilgiler, bu raporlarda yer alıyor. Böylece siz de içiniz rahat bir şekilde internetten ikinci el araba almanın ayrıcalığını yaşayabiliyorsunuz.

TÜV SÜD ekspertiz raporlarının kapsamı ne diye merak ediyorsanız sizi şöyle alalım.

ikinciyeni.com’dan açık artırma yöntemi ile satılan ikinci el otomobiller ise burada.