Açık Artırma Bitti ve Otomobilim Satıldı. Satış Bedelini Ne Zaman Teslim Alacağım?

Açık artırma bittikten ve otomobiliniz satıldıktan sonra, satış bedelinin ikinciyeni.com’a ödenmesinin ardından 2 gün içinde ve satış süreci içerisinde belirlediğiniz IBAN numarasına ödeme yapılacaktır. Ancak ödeme süreci, bankaların işleyişi nedeniyle 5 iş gününe dek uzayabilmektedir. Süreç üzerinde ikinciyeni.com’un bir kontrolü olmadığı için, gecikmeler ile ilgili bankanıza başvurmanız gereklidir.

Satış Bedeli Satıcıya Ödenirken İçinden Bir Kesinti Yapılıyor mu?

Vergi mükellefi (şirketlerden) %1,5+KDV hizmet bedeli, Bireysel %2+KDV hizmet bedeli. Ayrıca bireysel ruhsat sahibi olan araçlarda binek otomobiller için artı %1, ticari araçlar için artı %18 oranındaki KDV satıcının kendisine aittir.

Açık Artırma Bitti Ancak Otomobilim Satılmadı. Ne Yapabilirim?

Açık artırma sonucunda satılamayan otomobilinizi yeniden açık artırmaya çıkarmanız mümkündür. Ancak bunun öncesinde, yeni bir fiyat değerlendirmesi yapmanız istenecektir. Yeniden satışa çıkmasını istemiyorsanız, satış sürecini iptal edip otomobilinizi teslim almanız mümkündür.

Açık Artırma Bitti ve Otomobilim Satıldı. Ancak 7 Gün İçerisinde İade Edildi. Bu Durum Beni Etkiler mi?

İade edilen otomobilinizi yeniden ikinciyeni.com üzerinden satışa çıkarmanız veya teslim almanız mümkündür. Ancak yeniden satışa çıkarmayı talep etmeniz halinde, yeniden fiyat değerlendirmesi yapılması gerekecektir. Otomobilinizi teslim almak istemeniz halinde ise, bu talebinizi sistem üzerinden bildirip, otomobili teslim ettiğiniz ikinciyeni.com noktasından geri alabilirsiniz.

Satışı Tamamlanmış Otomobilim İçin Değer Tazmini Talep Edilmişse, Bu Durum Beni Etkiler mi?

Eğer otomobildeki kusur veya eksiklik, TÜV SÜD ekspertizi tarafından önceden tespit edilmişse, bu durumdan satıcıların etkilenmesi söz konusu değildir. ikinciyeni.com, bu durumda değer tazmini taleplerini kendisi karşılar. Ancak söz konusu kusur veya eksiklik ekspertiz kapsamında değilse ve satıcının kusurundan kaynaklanmışsa, ikinciyeni.com değer tazmini talepleri için satıcıya rücu edebilir.

Açık Artırma Bitti ve Otomobilim Satıldı. Ancak Satış Fiyatından Hoşnut Değilim. Satışın İptalini İsteyebilir miyim?

Otomobilinizin satışa çıktığı fiyat sizin onayınız ile belirlendiği için, bu veya bundan daha yüksek bir fiyatla satışı tamamlanmış bir açık artırmanın iptalini istemeniz mümkün değildir. Aksi halde, satış işlemleri tamamlanmış otomobilin açık artırma neticesinde belirlenen satış fiyatının %5’i oranına denk gelen bir tutarı cezai şart olarak ödemekle yükümlü tutulabilirsiniz. ikinciyeni.com, ayrıca uğradığı zararların tazminini de talep etme hakkına sahiptir.

CANLI DESTEK