Otomobilim ikinciyeni.com Aracılığıyla Satıldı. Satış Bedelini Ne Zaman Teslim Alacağım?

Otomobiliniz ikinciyeni.com aracılığıyla satıldıktan sonra, satış bedeli ikinciyeni.com’a ödenir. ikinciyeni.com’a ödeme yapıldıktan sonra 2 gün içerisinde, satış sürecinde belirlediğiniz IBAN numarasına ödeme yapılacaktır. Ancak ödeme süreci, bankaların işleyişi nedeniyle 5 iş gününe dek uzayabilmektedir. Süreç üzerinde ikinciyeni.com’un bir kontrolü olmadığı için, gecikmeler ile ilgili bankanıza başvurmanız gereklidir.

Satış Bedeli Satıcıya Ödenirken İçinden Bir Kesinti Yapılıyor mu?

Açık artırma sonrası vergi mükellefi şirketlerden (kurumsal şirket ve şahıs şirketi) 500 TL (KDV Dahildir) hizmet bedeli alınır. Ayrıca bireysel kullanıcıların ticari araç satışlarında artı %18 oranındaki KDV satıcının kendisine aittir. Başkası adına alım satım yaptıysanız, tüm iade süreci tescil/ruhsat sahibi üzerinden ilerlemektedir.

Listele Sat yöntemi ile otomobil satışı gerçekleştikten sonra ise vergi mükellefi şirketlerden (kurumsal şirket ve şahıs şirketi) ve bireysel satıcılardan 500 TL (KDV Dahildir) hizmet bedeli alınır.

Minimum fiyat belirleyerek açık artırmada satmak istediğiniz otomobilinize gelen teklifler minimum fiyatın üzerindeyse otomobilinizin satış işlemlerine başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra otomobilinizin satışını iptal etmek isterseniz satış fiyatının yüzde %5’i kadar cayma bedeli ödemeniz gerekmektedir.

Satıcı Hizmet Bedeli Ücretleri (KDV Dahildir)

Açık Artırma Listele Sat
Bireysel 500 TL 500 TL
Kurumsal 500 TL 500 TL

Aracım Satılmadı. Ne Yapabilirim?

Satılmayan otomobilinizi yeniden açık artırmaya sokabilir ya da ikinciyeni.com’un size önerdiği diğer yöntemlerle satışa sunabilirsiniz. Otomobilinizi yeniden satışa çıkarmadan önce, yeni bir fiyat değerlemesi yapmanız istenecektir. Yeniden satışa çıkmasını istemiyorsanız, satış sürecini iptal edip otomobilinizi teslim almanız mümkündür.

Satılmış Olan Otomobilim 7 Gün İçerisinde İade Edildi. Bu Durumda Ne Yapmalıyım?

İade edilen otomobilinizi yeniden ikinciyeni.com üzerinden satışa çıkarmanız veya teslim almanız mümkündür. Ancak yeniden satışa çıkarmayı talep etmeniz halinde, yeniden fiyat değerlemesi yapılması gerekecektir. Otomobilinizi teslim almak istemeniz halinde ise, bu talebinizi sistem üzerinden bildirip, otomobili teslim ettiğiniz ikinciyeni.com noktasından geri alabilirsiniz.

Satışı Tamamlanmış Otomobilim İçin Değer Tazmini Talep Edilmişse, Bu Durum Beni Etkiler mi?

Eğer otomobildeki kusur veya eksiklik, Ekspertiz Süreci tarafından önceden tespit edilmişse, bu durumdan satıcıların etkilenmesi söz konusu değildir. ikinciyeni.com, bu durumda değer tazmini taleplerini kendisi karşılar. Ancak söz konusu kusur veya eksiklik ekspertiz kapsamında değilse ve satıcının kusurundan kaynaklanmışsa, ikinciyeni.com değer tazmini talepleri için satıcıya rücu edebilir.

Otomobilim ikinciyeni.com Aracılığıyla Satıldı. Ancak Satış Fiyatından Hoşnut Değilim. Satışın İptalini İsteyebilir miyim?

Otomobilinizin satışa çıktığı fiyat sizin onayınız ile belirlendiği için, bu fiyatla gerçekleşmiş bir satışın iptalini istemeniz mümkün değildir. Aksi halde, satış işlemleri tamamlanmış otomobilin belirlenen satış fiyatının %5’i oranına denk gelen bir tutarı cezai şart olarak ödemekle yükümlü tutulabilirsiniz. ikinciyeni.com, ayrıca uğradığı zararların tazminini de talep etme hakkına sahiptir.