İkinci El Araç İhalesi Rehberi

1. Üye Olma Adımları

1.1 Üye Olma Linkinin Tıklanması

ikinciyeni.com a üye olmak için internet sitesine girdiğinizde sitenin sağ üst köşesinde yer alan "Hemen Üye Ol" seçeneğine tıklayın.

1.2 Üyelik Formunun Doldurulması

Açılan sayfada oluşturulmak istenen üyelik tipini seçin: Bireysel, Şahıs Firması veya Kurumsal. Üyelik tipini seçtikten sonra gelen ekranda üyelik tipine göre size sorulacak ve kazanacağınız aracın noter satışının yapılacağı kişiye ait Ad, Soyadı, E-posta, T.C Kimlik No, Doğum Tarihi, Adres, Telefon ve Şifre bilgilerini doldurun. Eğer aracınızı Şirket üzerine alacaksanız yukarıda bilgilerden farklı olarak Şirket Unvanı, Vergi Dairesi, İlgili Kişi, Vergi No. bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

Formun altında sizinle hangi kanaldan iletişime geçilmesini istediğinizi "İletişim Kanalı Tercihi" yazan kutucuğu seçerek işaretleyin. Eğer kampanya ve size sunulacak hizmetlerden haberdar olmak istiyorsanız "Ticari İletişim İzni " sözleşmesini okuyup ilgili alanı “Okudum, EVET kabul ediyorum” olarak işaretleyebilirsiniz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla ikinciyeni.com sistemleri üzerinde bilgilerinizin tutulmasına izin vermek için “Kişisel Verilerin Korunması İzni” sözleşmesini okuyup ilgili alanı “Okudum, EVET kabul ediyorum” olarak işaretlemeniz gerekmektedir.

Son olarak “ikinciyeni.com Satış Sözleşmesi” okuyup “Okudum, EVET kabul ediyorum” olarak işaretleyerek üyelik işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.


2. Üye Giriş ve Şifre İşlemleri

2.1 Üye Girişi Yapılması

www.ikinciyeni.com adresine girin ve sağ üst köşede bulunan "Giriş Yap" seçeneğini veya Facebook ile giriş linkini kullanarak giriş yapın. Açılan sayfada, üyeliğinizi oluştururken kullandığınız e-posta adresinizi, belirlediğiniz şifrenizi ve güvenlik kodunu girerek giriş sağlayabilirsiniz.

2.2 Üyelik Şifresinin Unutulması ve Tekrar Talep Edilmesi

Şifrenizi unuttuysanız veya değiştirmek isterseniz, Giriş yap seçeneğinin altında bulunan "Şifre Al" seçeneğine tıkladığınızda, e-postanıza sıfırlama/yenileme için gerekli bilgiler gönderilecektir.


3. Açık Artırmalara Katılım ve Araç Kazanma

3.1 Açık Artırmaya Katılım

Herhangi bir aracın açık artırmasına katılmak için Provizyon vermeniz gerekmektedir. Sitenin sağ üst alanında yer alan “Provizyonlarım” butonuna tıklayarak ya da boşta provizyonunuz yok iken teklif vermek istediğiniz aracın sayfasında “Teklif Ver” butonuna basarak kredi kartınızdan provizyon verebileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. İkinciyeni.com üzerinde her araç için 1.000 TL provizyon alınmaktadır. Eğer bir araç için en yüksek teklif size aitse vermiş olduğunuz provizyon kullanılır; teklifiniz geçildiği takdirde vermiş olduğunuz provizyon boşa çıkmış olur ve aynı provizyonu başka araç için kullanabilirsiniz.

Aracı kazanamadığınız takdirde ihale bitimiyle birlikte kredi kartınıza iade edilmek üzere ikinciyeni.com sistemleri tarafından otomatik olarak talimat verilir. Teklif verdiğiniz aracı kazandığınız takdirde provizyonunuz finansallaştırılır ve bir sonraki aşamada ödeme yapacağınız rakamı 1.000 TL noksan yapmanız istenir.

Daha önceden almış olduğunuz provizyonları ve kullanım durumlarını yine Provizyonlarım sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

Provizyon almak için açılan sayfada kredi kartı bilgilerinizin doldurulması istenir. Ekranda bulunan Kart Üzerindeki İsim, Kart Numarası, Son Kullanma Tarihi ve CVC2 numarasını girerek "Öde" butonuna tıklayarak provizyon alabilirsiniz.

3.2 Açık Artırma Araç Kazanılması

İkinciyeni.com üzerinde araçların açık artırmaları belirli aralıklarla bitmektedir. Araçlar açık artırmadayken, aracın fiyatını minimum 100 TL maksimum 2.000 TL artırabilirsiniz. Eğer 100 TL artırmak isterseniz, hiçbir rakam yazmadan “Teklif Ver” butonuna basabilirsiniz. 100 TL’den daha yüksek bir teklif vermek istiyorsanız, aracın için teklif edeceğiniz son rakamı yazarak “Teklif Ver” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Araçların fiyatını 100 TL ve katları olarak artırabilirsiniz. Teklif verdiğiniz aracın açık artırması devam ederken en yüksek teklif size ait ise “İhale Sizde” uyarısı ekranda gözükür. Bir aracın teklif süresi bittiğinde, en yüksek teklifi veren kullanıcı iseniz “Açık Artırmayı Kazandınız” uyarısını ekranda gözükecektir.


4. Araç Teslimat ve Satış Süreci

4.1 Kazanılan Araç Onayı

Bir aracın açık artırmasını kazandığınızda, açık artırma ikinciyeni.com tarafından onaylanır ve tarafınıza e-mail gönderilir. Bu e-mail’de aracın satış sürecinin bilgilendirmesi bulunur ve ikinciyeni.com satış sözleşmesi tarafınıza iletilir. Araç satışı tamamlandıktan sonra internet sitemiz üzerinden satış sözleşmesine ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Gönderilen e-mail’de Çelik Motor hesap numaraları ve müşavir firmaya ait hesap numarası yer almaktadır. Çelik Motor hesap numaralarından tercih ettiğiniz birine açık artırmadan kazandığınız tutarın 1.000 TL noksan yatırılması ve müşavir firmamıza ait hesap numarasına noter satış masraf bedelinin yatırılması gerekmektedir. Noter satış masrafları plaka değişikliği yok ise 230 TL; plaka değişikliği var ise 330 TL’dir.

Yine aynı e-mail’de alış vekâleti örneği yer almaktadır. Aracınızın noter satışının tamamlanabilmesi için size en yakın noterden bu alış vekâletini çıkartmanız gerekmektedir.

Aracınızın hangi satış aşamasında olduğunu Profilim – Kazandıklarım sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

İşlemleri tamamlanması için kazandıkları gün haricinde 2 iş günü süresi bulunmaktadır.

4.2 Ödeme Formunun Doldurulması

Aracın ihalesi ikinciyeni.com tarafından onaylandıktan sonra Profilim – Kazandıklarım sayfasında ilgili aracın yanında “Ödeme Bilgileri” formu açılır. Açılan formda tercih ettiğiniz ödeme tipinizi seçebilir (Kredili – Peşin) ve yapmış olduğunuz ödemeye ait bilgileri girebilirsiniz. Ayrıca formun sonunda yer alan alana alış vekâletinizin ön ve arka sayfalarının yüklenmesi gerekmektedir. Girmiş olduğunuz bilgiler Mali İşler birimi tarafından teyit edilir ve satışın yapılması amacıyla müşavir firmaya iletilir.

4.3 Noter Satış Evraklarına Erişim

Aracınızın noter satışı tamamlandıktan sonra tarafınıza ait Noter Satış Sözleşmesi ve Aracınızın Geçici Tescil Belgesi’nin taramaları Profilim – Kazandıklarım sayfasında ilgili araca yüklenir.

4.4 Teslimat Bilgilerinin Alınması

Profilim – Kazandıklarım sayfası üzerinde “Teslimat Bilgileri” formu açıldığında aracınızı kimin, ne zaman teslim alacağına dair bilgi girmeniz istenir. Aracınızı teslim alacak kişinin TC Kimlik Numarasını da girmeniz gerekmektedir.

4.5 Teslim Alma

Profilim – Kazandıklarım sayfası üzerinde aracın statüsü "Teslimata Hazır" olduğunda; aracınız belirlediğiniz kişilerce ve aracınızın bulunduğu ilgili teslimat adreslerimizden teslim alınabilir. Sizleri bekletmemek adına seçmiş olduğunuz randevu saatine uymanızı rica ederiz .


5. Bilgilendirme

Üyelik bilgilerinizi doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Araç kazandığınız takdirde aracınızın satış faturası girmiş olduğunuz üyelik bilgileri doğrultusunda kesilecektir. Aynı TC Kimlik No / Vergi Numarası ile yalnızca bir defa üye olunabilir ve üyelik oluşturduktan sonra bilgiler değiştirilemez.

ikinciyeni.com satış sözleşmesi araç kazandığınızda gönderilen e-mail ile tarafınıza iletilir. Araç satışı tamamlandıktan sonra internet sitemiz üzerinden satış sözleşmesine ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Ekspertiz raporunda bakılan noktalar dahilinde ve aracınızda değer düşümü yaratabilecek durumların tespitinde 7 gün 500 km süresi mevcuttur.

ikinciyeni.com tarafından onaylanmış ekspertiz bayilerince teyit edilen bir fark bulunması halinde araç bedeli, Çelik Motor'a yapılacak olan geri satış için çıkarılan vekalet ücreti ve noter satış masrafları 3 iş günü içerisinde iade edilir.

Müşteri, şikâyetine ilişkin bir uyuşmazlık söz konusu olması halinde tüketici mahkemelerine başvurabilir.

Uyuşmazlık halinde tahkim ve arabuluculuk gibi ülkemizde kabul edilen tüm alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının daha hızlı, daha ekonomik ve daha etkin olduğu bilinmektedir. Bu çözüm yollarına başvurmak, hukuki çözüm yollarına başvurma hakkınızı ortadan kaldırmayacaktır.
E-bültenimize üye olun.
pix